výroba stránok Slava ukrajine slava hrdinom

tvorba web stránok

Každý nový potenciálny používateľ niektorej linuxovej distribúcie http://distrowatch.com/ rieši okrem iných návykov aj alternatívy svojich obľúbených a denne používaných Windows programov. Chce aby jeho nový operačný systém bol plnohodnotný, aby nemusel používať dualboot Widows/Linux a občas nebootoval do MS Windows. Samozrejme že táto možnosť je bežná a mnohí využívajú dualboot v prípade že používajú nejaký špecifický Windows program alebo sa učia meniť návyky ako Linuxový užívateľ. Chcem len názorne ukázať, že bežný používateľ môže mať nainštalovaný Linux aj ako single OS a jeho programový výber bude dostatočný.

ÚVOD

V dnešnej dobe nie je potrebné hneď inštalovať niektoré linuxové distribúcie a ukrojiť si tak časť disku skôr, ako bude používateľ presvedčený že chce používať Linux. Stačí siahnuť po niektorom z Live CD obrazov, nahodiť ho na USB disk https://sourceforge.net/projects/win32diskimager/, nabootovať z neho a vidieť distribúciu v praxi. Prípadne ho nainštalovať do virtuálneho PC a tam ho vyskúšať https://www.virtualbox.org/. Väčšinu programov ktoré popíšem mám odskúšané prípadne nainštalované v distribúcií Linux Mint http://www.linuxmint.com/edition.php?id=206, preferujem GTK aplikácie kvôli desktopu MATE. Naviažem v niektorých bodoch na predošlý článok o Linux Minte http://linuxos.sk/clanok/linux-mint-rosa-distribucia-pre-bezneho-pouzivate/.

GRAFICKÉ PROGRAMY

Každý má svoj obľúbený prehliadač fotiek a editor na ich úpravu. V Linuxe existuje viacero prehliadačov, distribúcie majú už v základnom balíku ten svoj. V MS Windows som používal XnView a XnConvert (predtým FastStone Photo Resizer), pre tých ktorí ich chcú používať aj naďalej mám dobrú správu, sú multiplatformové a budú fungovať aj v Linuxe http://www.xnview.com/en/. Ja som zvolil kvôli rýchlosti a celkovej odozve prehliadač gThumb a na hromadné zmenšenie fotiek rozšírenie prehliadača súborov "caja-image-converter". Spomeniem v skratke vynikajúci editor GIMP https://www.gimp.org/ ktorý pozná takmer každý a tým ktorí vedia využívať jeho kvality určite urobí dobrú službu. Ak máte na disku nejaké tie RAW súbory (zarytí fotografi vedia o čom píšem), môžete ich upravovať a vyvolávať programom RawTherapee http://rawtherapee.com/. Pri skladaní panorám vám pomôže Hugin http://hugin.sourceforge.net/, ktorý poznám aj z Windowsu. Na zábavky s web kamerou slúži Cheese.

INTERNET

Narozdiel od "grafiky" kde si budete zvykať na iné programy ako je Adobe Photoshop alebo Windowsácky skicár, programový výber pre internet je z väčšej časti totožný s MS Windows. Programy ako napríklad Filezilla, Google Chrome, FirefoxOperaSkype alebo Thunderbird sú multiplatformové. Tak isto mnou rokmi zaužívaný jabber kecálek Gajim nahodíte ako v Linuxe tak aj v MS Windows, prípadne môžete použiť multiprotokolový Pidgin https://www.pidgin.im/. Nebude vám chýbať ani zdieľanie plochy cez TeamViewer http://www.teamviewer.com/sk/, ktorý nájdete na jeho domovskej stránke. Ak sťahujete torrent súbory Linux vám poskytne Transmission, alebo môžete nainštalovať napríklad Frostwire http://www.frostwire.com/. Na bežné sťahovanie súborov slúži grafická nadstavba wget - program uGet http://ugetdm.com/, alebo využijete rozšírenie Firefoxu DownThemAllhttps://addons.mozilla.org/sk/firefox/addon/downthemall/.

KANCELÁRIA

Väčšina Windows používateľov si pod pojmom kancelária vybaví MS Office. Osobne túto možnosť využívam len pri exotických súboroch, MSO mám nahodený vo Virtualboxe pod Windowsom, kde zdieľam priečinok kvôli prístupu na disk. Dokumenty v Linuxe vytvárate a otvárate v LibreOffice https://sk.libreoffice.org/, tento kancelársky balík je taktiež multiplatformový a používam ho prioritne na všetky dokumenty a tabuľky. Na prehliadanie PDF súborov existuje viacero programov napríklad Evince https://wiki.gnome.org/Apps/Evince a Okular, ja používam popri Evince aj staršiu vygooglenú verziu Adobe Reader. Pri kopírovaní textov som si pomáhal vo Windowse schránkou Clipboard History, nahradil som ju rozšírením desktopu Glipper https://en.wikipedia.org/wiki/Glipper, dobre použiteľný je aj Parcellite.

ZVUK A VIDEO

Na začiatku spomeniem program, ktorý pozná takmer každý nezávisle od OS - Prehrávač multimediálnych súborov VLC http://www.videolan.org/vlc/, ktorému sekunduje MPlayer s rôznymi grafickými nadstavbami, napríklad SMPlayer http://smplayer.sourceforge.net/en/mplayerNERO napaľovači môžu používať Brasero https://wiki.gnome.org/Apps/Brasero, tagy pesničiek môžete upraviť v EasyTAG https://wiki.gnome.org/Apps/EasyTAG, prípadne konvertovať hudbu v SoundConverter http://soundconverter.org/. Hudobných prehrávačov v Linuxe nájdete viac, mne sa najviac páči jednoduchý Audacious http://audacious-media-player.org/ prípadne Clementine https://www.clementine-player.org/sk/, ktorý som zamenil za foobar2000. Spomeniem z predošlého článku internetové rádio Radio Tray http://radiotray.sourceforge.net/ ktorým som nahradil TapinRadio, zdroje slovenských rádií nájdete na tento adrese http://www.listenlive.eu/slovakia.html.

UTILITY

Zámerne som otvoril priečinok s Windows inštalačkami aby som prešiel programy, ktorých alternatívy som nespomenul. Všetky tie čističe diskov, registrov a antiviráky nebudem spomínať, ak by ale niekto chcel kontrolovať napr. MS Windows partície môže použiť ClamAV prípadne jeho frontend ClamTK http://clamtk.sourceforge.net/. Na synchronizáciu disku v notebooku a USB externého disku som v MS Windows používal Allway Sync, v Linuxe zálohujem s GUI rsync - Grsync http://www.opbyte.it/grsync/. Daemon Tools a Win32 DiskImager nahradzuje v Minte "mintstick", v iných distribúciách môžete použiť konzolové príkazy alebo napríklad GUI Furius ISO Mount https://launchpad.net/furiusisomount. Každá distribúcia používa vlastný program na vytváranie a extrakciu "WinRAR" archívov, stačí mu pridať potrebné knižnice podľa typu archívu. Alebo si môžete do distribúcie pridať napríklad PeaZip http://www.peazip.org/. Ani používatelia Total Commanderu nemusia smútiť, ja používam multiplatformový muCommander http://www.mucommander.com/, pre KDE sa vizuálne hodí Krusader http://www.krusader.org/. A ešte spomeniem jeden program. Windows partíciu som zálohoval softvérom Macrium Reflect, Linux a iné OS dokáže klonovať Clonezilla http://clonezilla.org/.

zdroj: linuxos.sk

 

created by: Marek Sarvas - výroba stránok