výroba web stránok

Mnoho ľudí vždy tvrdilo a aj stále tvrdí, že na skutočné a kvalitné hranie počitačových hier potrebujete stolný počitač počítač, najmä ak ste zástancom hrania na na najvyššej kvalite grafiky. V tomto ohľade majú stolové herné počítače stále navrch, najmä pokiaľ ide o druh komponentov a výkon potrebný na plynulé hranie v 4K prípadne podporu virtuálnej reality (VR). Ak však chcete alebo potrebujete niečo, čo môžete mať poruke v domácnosti alebo vziať ku kamarátovi, potrebujete herný notebook. Výhodou dnešnej doby je, že výrobcovia dokážu dať dokopy herné notebooky, ktoré dokážu hravo konkurovať aj herným stolným počítačom.

Všetky herné notebooky majú špičkové komponenty, takže ich ceny sú o niečo vyššie.Rozsah ohľadom cien je však stále veľmi veľký. Nájdete herné notebooky za 850 eur ale aj za 5000 eur. Na spodnej cenovej hranici získate zariadenie, na ktorom dokážete hrať hry pri plnom HD rozlíšení (1080p) s nastaveniami nadol pri väčšine hier, alebo pri maximálnej kvalite pri jednoduchších hrách. Úložiskom môže byť pevný disk alebo jednotka SSD s nízkou kapacitou. SSD je vždy vhodnejšie hlavne kôli rýchlosti a aj zápisu.

Chcete niečo lepšie? Stredná trieda herných notebookov vám poskytuje plynulejšie hranie pri vysokých alebo maximálnych nastaveniach na kvalitnejšej obrazovke s rozlíšením 1080p (často v kombinácii so špeciálnou obrazovkou s vysokou obnovovacou frekvenciou). Cena týchto modelov sa pohybuje od zhruba 1250 eur do 2200 eur.

Špičkové herné notebooky vám vedia zaručiť plynulé hranie pri 1080p s maximálnymi grafickými detailmi. Môžu vám dokonca umožniť hrať v rozlíšení 4K, ak to obrazovka notebooku umožňuje. Špičkový model by mal byť schopný napájať aj súpravu VR a podporovať ďalšie externé monitory. Tieto herné notebooky majú tendenciu byť dodávané s SSD diskami a ich cena je bežne cca 3000 eur a viac.

Niektoré herné notebooky majú obrazovky QHD (2 560 x 1440 pixelov) alebo 4K, pevný disk ako doplnok k jednotke SSD a mimoriadne efektívne chladiace ventilátory. Elitné modely podporujú duálne grafické čipy. (Takéto zariadenia sú však extrémne drahé a s minimálnou výdržou batérie.)

 

Grafika (GPU) je kľúčová!

Hlavným atribútom, ktorý vyzdvihuje alebo ničí herný notebook, je jeho grafická karta (GPU). Notebook nepovažujeme za herný notebook, pokiaľ nemá výkonny grafický čip od Nvidie alebo (oveľa menej často) AMD.

Dominantným hráčom v tejto oblasti je Nvidia, ktorá vyrába samostatné mobilné GPU založené na mikroarchitektúre „Turing“ aj „Ampere“. Grafické procesory Ampere sa predávajú pod názvom GeForce RTX 30-Series (tj. RTX 3080) a boli uvedené na trh notebookov začiatkom roku 2021, čo znamená, že sa ešte neobjavili v mnohých radoch notebookov. Najčastejšie sa používajú napríklad GeForce RTX 2060 a RTX 2070 a to vo väčšine notebookov, ktoré boli uvedené na trh v prvých mesiacoch roku 2021.

Platforma Turing debutovala s grafickými kartami pre stolné počítače v septembri 2018 a do notebookov sa dostala začiatkom roku 2019. Aby ešte viac posunula výkon, v apríli 2020 spoločnosť Nvidia tiež oznámila, že bude používať rovnakú stratégiu aj na prenosných počítačoch ako to bolo na stolných počítačoch s mobilnou sériou GeForce RTX Super. GeForce RTX 2070 Super a RTX 2080 Super, sú vylepšené verzie základných grafických kariet RTX 2070 a RTX 2080. Poskytujú vyššiu snímkovú frekvenciu na najprémiovejších dostupných notebookoch. V podobnom časovom rámci sa platforma Ampere série RTX 30 objavila na trhu v roku 2020 a potom sa na notebookoch objavila v roku 2021. Na rozdiel od predchádzajúcich generácií špičkové grafické karty Turing a Ampere na notebookoch nesú označenie „RTX“.

 

Ako vybrať procesor?

Procesor je srdcom každého herného notebooku! Na jar 2020 sa väčšina výrobcov herných zariadení presunula k procesorom Intel Core 10. série H (tiež označovaným ako „Comet Lake-H“). Mnohé z nich ešte uvidíte v notebookoch dostupných v roku 2021, aj keď už technicky nejde o najnovšie a najlepšie procesory. Spoločnosť Intel uviedla svoje procesory „Tiger Lake-H“ 11. generácie začiatkom roku 2021. Majú výhodu v tom, že používajú menej energie a sú lepšie chladené.

Všeobecne platí, že viac jadier prináša vyššiu celkovú efektivitu a oveľa lepší výkon pri úlohách ako sú napríklad mediálne projekty. Pre hranie hier je to menej dôležité, vďaka čomu sa štvorjadrová rodina „Tiger Lake H35“ do budúcnosti dobre hodí. Hranie zvyčajne nepotrebuje toľko podpory z procesora.

 

Čo ešte potrebujete, pre lepší herný zážitok?

Vzhľadom na to, že špičkové komponenty v herných notebookoch majú vysokú tendenciu skracovať životnosť batérie, neodochádzajte so svojím herným notebookom z domu bez nabíjačky. Porty, ako sú USB Type-C a Thunderbolt 3, sú pri týchto zariadeniach samozrejmosťou. Kupujte však zariadenia, kde sú aspoň dva porty USB 3.0 ( „Type-A“).

Ak chcete k zariadeniu pripájať VR zariadenie, hľadajte správne osadenie portov, aby sa všetky vedľa seba zmestili. Budete potrebovať dobre umiestnený výstup HDMI alebo DisplayPort (záleží na tom, ktorý VR headset potrebujete) a dostatok USB portov pre prípadnú hydra-head kabeláže. Ostatné porty videa, napríklad DisplayPort alebo mini-DisplayPort, budú užitočné, ak chcete hrať hry na externom monitore, ale nie sú úplne nevyhnutné, ak je obrazovka vášho notebooku dostatočne veľká.

zdroj: https://herne-notebooky.sk

 e-mail:  info@web-stranka.com
 tel:  +421 949 643 043
 +421 940 110 197

created by: Marek Sarvas