výroba web stránok

Pre rôzne monitory a rôzne použitia obrázkov v praxi sú vhodné rôzne parametre obrázkov.

Začiatkom milénia začali monitory s pomerom strán 5:4 a 4:3 uvoľňovať miesto širokouhlým panelom s pomerom strán 16:9 a 16:10. Súčasne nastal posun veľkosti uhlopriečok širokouhlých obrazoviek k hodnotám 60 a viac cm (>24 palcov), pre notebooky okolo 40 cm. Rozmach smartfónov, novinky v ich displejoch (Apple) a ich popularita ukázali technologický smer k vyššiemu rozlíšeniu. To určuje aj parametre obrázkov používaných pre súčasné monitory.
V súvislosti s technológiami a zobrazovaním nás zaujímajú najmä tri-štyri parametre obrázkov – veľkosť v pixeloch (alebo cm), rozlíšenie, veľkosť uloženého obrázku v bajtoch a farebná hĺbka. Navzájom sa ovplyvňujú – zmena jedného parametra mení hodnotu druhého.

Veľkosť obrázku v pixeloch (skr. px), alebo v cm ukazuje jeho reálnu veľkosť. Vzhľadom na to, že od malička žijeme vo svete milimetrov a centimetrov, často používané pixely nám veľa nehovoria… Ako im rozumieť?
Pre monitory sa používa ako štandard rozlíšenia hustota pixelov 96 px/palec (angl. imperiálna jednotka, 1 palec ~ 2,54 cm), skrátene 96 ppi, hoci monitory v súčasnosti používajú aj rozlíšenia vyššie.

Optimálna veľkosť obrázka závisí od cieľovej skupiny. V prípade, že 90 % návštevníkov stránky používa pri návšteve stránky a hľadaní na nej mobily, niet čo riešiť. Ak je stránka určená ľuďom, ktorí používajú najčastejšie napríklad monitory s uhlopriečkou 72 cm (28 palcov), bude to trochu inak.

zdroj: www.itlearning.sk

 e-mail:  info@web-stranka.com
 tel:  +421 949 643 043
 +421 940 110 197

created by: Marek Sarvas