výroba web stránok

Rýchlosť načítania závisí od kadečoho. Od rýchlosti serverov hostingu, od naprogramovania stránky, od rýchlosti pripojenia používateľa, od „trafficu“ na prenosovom na uzle,… Všetko veci, ktoré nezávisia od správcu, resp. majiteľa webu. Pomerne častou chybou však bývajú i nevhodné obrázky. A tie má pod kontrolou správca webu.
Ak aspoň trochu porozumieme ako funguje internet a prenos údajov medzi serverom a počítačom/mobilom návštevníka stránky, bude nám jasné, prečo je to tak a tiež čo s tým robiť.

Priepustnosť kanála, ktorým „tečú“ do nášho počítača údaje z internetu, je obmedzená.
Predstavte si koryto rieky, ktoré je optimálne naplnené a voda ním v pohode tečie. Keď sa roztopia ľady alebo sneh, objem vody tečúcej do mora dramaticky stúpne. Takúto veľkú vodu pre náš kanál predstavuje veľká fotografia. Množstvo údajov potrebných pre jej vykreslenie, musí jednoducho pretiecť zo serveru, kde je stránka uložená, do počítača človeka, ktorý si stránky prezerá.

Ak chceme, aby sa objavili obrázky na stránke čo najrýchlejšie, mali by byť objemom dát čo najmenšie, avšak – aby si fotografia zachovala vysokú kvalitu a rozlíšenie detailov – súčasne by mali byť čo najväčšie.
Ako vyriešiť tieto protichodné požiadavky?

Existuje viacero spôsobov, ako optimalizovať obrázky pre lepšiu použiteľnosť. CMS Joomla nie je majstrom v oblasti úpravy obrázkov, hoci obmedzené možnosti úprav obrázkov (orezanie, zmena veľkosti) poskytuje. V ňom vstavané nástroje, ktoré to umožňujú, sú plne automatizované, a pre internet nie vždy ideálne.

zdroj: www.itlearning.sk

 

 e-mail:  info@web-stranka.com
 tel:  +421 949 643 043
 +421 940 110 197

created by: Marek Sarvas