výroba web stránok

 

Prečo je to dôležité?

Predstavte si, že nakupujete v elektronickom obchode a tam zadávate svoje údaje – meno, adresu, druh tovaru, či údaje vašej platobnej karty. Ak sa niekto dokáže dostať medzi túto komunikáciu, medzi Vami a eshopom, môže tieto dáta potenciálne zneužiť.

Ak má však takýto elektronický obchod zabezpečenú komunikáciu pomocou SSL certifikátu a teda pred jeho adresou je namiesto obyčajného http, zabezpečený https, informácie, ktoré si s obchodom vymieňate prúdia v zašifrovanej podobe a sú počas prenosu pre prípadného pozorovateľa nezrozumiteľné (a teda aj nezneužiteľné). Navyše, Google začal tento rok zvýhodňovať stránky s bezpečnostným certifikátom, takže aj to je spôsob, ako sa dostať vo vyhľadávaní pred konkurenciu.

 

Ako na inštaláciu?

Prihláste sa do svojho Control panelu na svojom hostingu. Kliknite na SSL certifikáty -> Pridaj LetsEncrypt certfikát alebo kliknite na Požiadať o certifikát. Všetky potrebné úkony, ako je poslanie žiadosti, potvrdenie a následné nainštalovanie certifikátu pre Vašu stránku zabezpečí hostingová spoločnosť. Zaberie to cca. 15 minút kým bude certifikát funkčný a áno, je to až tak jednoduché. Certifikát platí len obmedzenú dobu (90 dní), ale jeho platnosť po expirácii automaticky predlžujeme, takže máte o starosť menej.

 

Čo ďalej?

Pokiaľ Váš web nepresmerujete z protokolu HTTP na HTTPS, certifikát je Vám na nič. Vo väčšine redakčných systémov sa táto vlastnosť nastavuje v základných nastaveniach CMS. Napríklad v CMS Joomla sa v základnych nastaveniech táto položka volá: "Presmerovať na HTTPS" alebo "Vynútiť HTTPS". Rovnako je aj u niektorých poskytovateľov k dispozícii prepínač: "Presmerovanie na HTTPS".

Pri  staršich webstránkach je možné vynútiť HTTPS protokol zápisom do súboru .htaccess ktorých sa nachádza (alebo ho musíte vytvoriť) v root adresári stránky. Tu je kód:

RewriteEngine On
RewriteCond %{SERVER_PORT} 80
RewriteRule ^(.*)$ https://www.vasastranka.sk/$1 [R,L]

 

Za koľko to je?

Certifikát Let’s Encrypt je ZADARMO.

Nevyhovuje Vám tento certifikát? Môžete si vybrať z množstva iných, platených certifikátov.

 

 e-mail:  info@web-stranka.com
 tel:  +421 949 643 043
 +421 940 110 197

created by: Marek Sarvas