Virtuálny privátny server (VPS) si môžete predstaviť ako váš pozemok v rodinnej zástavbe. Máte spoločnú príjazdovú komunikáciu, inžinierske siete a čo si na svojom pozemku postavíte, je len a len na vás. Pri VPS vám poskytovateľ zabezpečí všetko dôležité, vrátane operačného systému. Čo si na svoj VPS nainštalujete a ako sa o neho budete starať, je len na vás. Práve to vám prinesie úplnú slobodu a kontrolu nad vlastným produktom, ale pochopiteľne aj vlastnú zodpovednosť. Aj pri VPS budete zdieľať niektoré zdroje s ostatnými používateľmi, ale ak chcete mať dáta pod kontrolou, alebo aplikácie náročné na výkon, môže ísť o tú najlepšiu možnosť.
Je vhodný pre:
- e-shopy (e-commerce)
- weby a portály s vyššou návštevnosťou
- projekty s nárazovou návštevnosťou
- weby, ktorým už nestačí zdieľaný hosting
- špecifické nastavenia aplikácií a bezpečnosti
Výhody
- úplný prístup na server
- web v ktoromkoľvek programovacom jazyku, ktorý operačný systém servera podporuje
- viac operačnej pamäte a zdrojov pre vaše aplikácie
Nevýhody
- potrebujete technické znalosti pre správu servera
- vyššia cena
Ako funguje zdieľaný hosting?
Zdieľaný, alebo aj shared hosting, si môžete predstaviť ako bývanie v paneláku, kde spoločné priestory využívajú aj vaši susedia. Máte spoločný vchod, chodbu aj výťahy. S týmto typom webhostingu budete zdieľať rovnaké fyzické servery s ostatnými používateľmi. Nemusíte sa však obávať – vaši susedia nevidia, čo sa deje na vašom hostingu. Ako to ale občas býva, z času na čas sa môže objaviť neporiadny sused, ktorý narobí kopec nepríjemností všetkým naokolo. Pri tomto hostingu je treba myslieť na to, že niektoré fyzické zdroje budete zdieľať s ostatnými používateľmi.
Je vhodný pre:
- osobné webové prezentácie a blogy
- e-shopy (e-commerce) s menším počtom položiek a návštevníkov
- malé až stredne veľké spoločnosti
Výhody
- jednoduchý aj pre začiatočníkov
- vyžaduje menej technických znalostí
- manažované prostredie – o servery sa stará poskytovateľ
- doplnkové služby ako e-mail, certifikáty pre web a podobne
- nízka cena
Nevýhody
- pri vysokej návštevnosti môže byť nedostupný
- nižšie kapacitné parametre ako pri VPS
- nemáte plný prístup ku kontrole servera
Zdieľaný hosting vs. VPS
Kontrola nad hostingom
Ak hľadáte pokročilejšie možnosti pre svoj web, VPS je viac vhodnejší ako zdieľaný hosting. Poskytne vám plný prístup (root) na server, čo vám umožní inštalovať si vlastné aplikácie a ich konfiguráciu. Budete mať plne pod kontrolou optimalizáciu výkonu a zabezpečenia vášho webu.
V porovnaní s tým, zdieľaný hosting umožňuje konfigurovať iba niektoré nastavenia prostredia. To má samozrejme svoje výhody, ak vám takéto nastavenia vyhovujú a nepotrebujete ich meniť.
Škálovateľnosť
VPS je oveľa jednoduchšie škálovať v porovnaní so zdieľaným hostingom. Jednoducho stačí pridávať zdroje, alebo meniť balíčky. Ďalšou možnosťou je rozdeľovať web na viac VPS, alebo oddeliť databázu. Aj keď je zdieľaný hosting dobrým štartom pre vašu stránku, je možné, že budete mať problémy s výkonnosťou, ak naň začne chodiť viac návštevníkov. Ak dokážete predpovedať vývoj a rast vašich stránok, VPS bude rozhodne lepšou investíciou do vašej budúcnosti.
Správa servera
Rozdiel medzi zdieľaným hostingom a VPS z pohľadu správy je pomerne zásadný. Ak sa rozhodnete pre zdieľaný hosting, nebude sa od vás vyžadovať žiadna technická údržba. Samozrejme, okrem vášho kódu, respektíve aplikácie, ktorá je na hostingu.
Poskytovateľ zdieľaného hostingu zabezpečuje nastavenie a aktualizácie celého technického stacku, ktorý beží v pozadí na serveroch. Stará sa o to, aby nedochádzalo k výpadkom, aby ste mali čo najplynulejšiu prevádzku vášho webu a monitoruje infraštruktúru.
Pri VPS je to komplikovanejšie. Avšak toto všetko za vás zabezpečí poskytovateľ. Pri VPS máte veľkú kontrolu a moc, ale prichádza aj väčšia zodpovednosť. Pomocníkom môžu byť rôzne ovládacie panely a zrozumiteľné návody. Prípadne môžete o to požiadať poskytovateľa, určite sa o vaše VPS postará ako o vlastné.
zdroj: www.websupport.sk